👤

1. Un mobil parcurge 25 m in 5 secunde care este viteza medie a mobilului?
2.Ce distanta parcurge un mobil care se deplaseaza cu viteza mea Vm = 4m/s timp de 20s?


Răspuns :

1. distanta = 25 m, timp = 5 s, se cere viteza medie  

    viteza medie = distanta : timp

                             distanta = 25 m

                             timp = 5 s

 vm = d : t = 25 m : 5 s = 5 m/s

2.  vm = 4 m/s , t = 20 s , se cere distanta parcursa

  d = v x t = 4 m/s x 20 s = 80 m