👤

4. O cantitate v=1 mol de azot se destinde izobar dintr-o stare iniţială în care

presiunea este pi=4. 105 N/m2 şi temperatura tı=27°C până într-o stare finală.

În exterior presiunea este po=105 Pa. În timpul acestui proces variația energiei

interne este AU=831 J. Să se afle:

a. Temperatura absolută în starea finală

b. Volumul final

c. Căldura absorbită

d. Lucrul mecanic efectuat de gaz
.


Răspuns :

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari