👤

11. O cantitate de azot cu masa m=14g, aflată la temperatura T = 300K, este comprimată izoterm până la o presiunea de e=2,71 ori mai mare decât cea ini- o' țială. Calculează:
a) căldura;
b) lucrul mecanic;
c) variația energiei interne.
REPEDE ESTE URGENT DAU COROANA!!!! ​