Temă Determină masa de acid sulfuric care se poate obţine din 280 g de trioxid de sulf, dacă reacţia are loc cu un randament de 80%. MSO3=280g Randamentul=80% MH2SO4=? ecuația stoechiometrica SO3+H20=H2SO4 1 mol SO3+1mol H2O=1 mol H2SO4 1•80g SO3+1•18gH2O=1•118g H2SO4 ajutor vă rog, nu mai știu de aici
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!