1. Un corp cu masa m =1kg este lăsat să cadă liber de la o înălţime oarecare. Se cere: a) timpul de cădere al dacă se ştie că în ultimul interval de timp t=1s înainte de atingerea solului, corpul parcurge a n=9-a parte din înălţimea totală. b) energia corpului la jumătatea înălţimii.
2. Un corp de masă m = 10kg pleacă din repaus de la înălţimea h=8m, pe un plan înclinat de unghi a = 30° (p = 0,2) Se cere: a) acceleraţia corpului la coborârea corpului pe planul înclinat; b) energia cinetică la baza planului înclinat; c) durata mişcării corpului în plan orizontal, de la baza planului înclinat până la oprire, pe planul orizontal µ = 0,2.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!