Răspuns :
Răspuns:
Se da:
m = 25kg
Q = 1045kJ = 1045000J
t1 = 70 °C
t2 - ?
Explicație:
Formule:
Q = cmΔt
Δt = (t2 - t1)
Q = cm(t2 - t1)
t2 = Q/cm - t1
Calcule:
t2 = (1045000J : 4200J/kg°C * 25kg) + 70°C = 79.95°C
Răspuns: t₂ = 80°C
Stim caldura primita Q = 1045 kJ = 1045000 J. stim masa apei = 25 kg si temperatura initiala t₁ = 70⁰ C, se cere t₂
cautam in tabele caldura specifica a apei c = 4180 J /kg⁰ si calculam :
Q = mcΔt
Δt = Q : ( mc) = 1045 000 J : (25 kg x 4180 J /kg °) =
= 1045000 : 104500 = 10°
t₂ = t₁ + Δt = 70° + 10° = 80°
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!