👤

O cantitate v = 1 mol de gaz
ideal, aflat la temperatura T= 300 K,primeşte o cantitate de căldură Q =2 kJ şi se dilată izoterm. De câte ori creşte volumul gazului? Se dă R=8.310 J/mol.K.