Răspuns:
corect este ca 10moli n.butan sa se izomerizeze si sa se transforme in 7,9 moli izobutan; reactia fiind reversibila
constanta de echilibru, K= moli izobutan/ moli butan, la echilibru
K= 7,9/2,1=3,76
randament= nr.moli transformatix100/nr.total moli= 7,9x100/10=79%
Explicație: