👤

greutatea unui cub cu latura l = 30 cm densitatea p = 80 kg/m3 iar accelerația gravitațională g = 10 m/s2​

Răspuns :

Răspuns:

G = 21,6 N

Explicație:

G = m×g = V×ρ×g = (0,3)³ ×80×10 = 0,027×800 = 21,6 N

Răspuns:  G = 21,6 N

Explicație:

trebuie sa stim : Volum cub = L x L x L , densitate = masa : Volum

1 m = 100 cm => 30 cm = 0,3 m

                           

Greutatea = masa x acceleratia gravitationala

G = mg

      g = 10 m/s² = 10 N/kg

      masa = densitate x volum

                    densitate = 80 kg /m³

                    Volum cub = 0,3 m x 0,3 m x 0,3 m = 0,027 m³

        m = ρV =  80 kg /m³ x 0,027 m³ = 2,16 kg

G = mg = 2,16 kg x 10 N/kg = 21,6 Newton

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari