Răspuns :
Răspuns:
d=viteza x timp
=> 3x54=162km in 3 ore
in 10 minute: 60:10=0,6 0,6x54=32,4 km in 10 minute
viteza = distanta : timp <=> distanta = viteza x timp
[ 1 ora = 50 minute, 1 minut = 1/60 ore ]
a) d = vt
v = 54 km/h
t = 3 h
d = 54 km/h x 3 h = 162 km
b) d = vt
v = 54 km/h
t = 10 min = 10 : 60 = 0,16666 ore [ 0 ora = 60 min, 10 min = 1/6 ore]
d = 54 km/h x 0,1666 h = 9 km
[ apreciem rapid ca 10 minute înseamna 1/6 dintr-o ora, deci trenul va parcurge o distanta de 6 ori mai mica 54:6 = 9 km ]
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!