👤

O cantitate v = 1 mol de gaz ideal, aflat la temperatura T= 300 K, primeşte o cantitate de căldură Q = 2 kJ si se dilată izoterm. De câte ori creşte volumul gazului? Se dă R = 8310 J/mol.K. ​

dau coroana!