Un camion de masa m1= 3t tracteaza o remorca de masa m2= 2t. Tensiunea din cablul de remorcare este T= 1KN (1000N). Considerand ca fortele de rezistenta sunt proportionale cu greutatile,sa se afle forta de tractiune dezvoltata de motorul camionului. URGENT!!! DAU COROANA
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!