👤

Se amesteca doua solutii de H2SO4. Prima solutie are masa 300 g si concentratia 60%. A doua solutie are masa 500 g si concentratia 10%. Calculati concentratia procentuala a solutiei finale

Răspuns :

Răspuns:

c=mdx100/ms     unde   m,s=m,d+m,apa

solutia 1

ms1= 300g

c1=60%

md1= 300x60/100g= 180g

solutia2

ms2= 500g

c2= 10%

md2= 10x500/100g= 50g

solutia finala

c= (md1+md2)x100/(ms1+ms2)

  = 230x100/800=28,75%

Explicație:

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari