👤

Știind ca se descompun termic 700 MgCO3 de puritate 70% , determinati masa de oxid metalic si nr de moli de oxid gazos obtinute. A mg = 24 ;
A c=12 ; A o=16 .
MgCO3 --> MgO + CO2 ¡​