Știind ca se descompun termic 700g MgCO3 ,de puritate 70%.Determina masa de oxid metalic si numărul de moli de oxid gazos,obținute
Se dau Amg=24; Ac=12; Ao=16
^
MgCO3———-> MgO+CO2 |
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!