O coarda are lungimea l = 1 metru. Masa corzii este m = 50 g. La ce tensiune este supusa coarda daca ea trebuie sa vibreze pe frecventa fundamentala ν = 66 hz (niu)?
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!