6. Un gaz aflat în condiții normale de presiune și temperatură (po= 10°N/m² și To = 273 K) are masa m = 42 g şi ocupă volumul V = 30 L. Care este masa molară a acestui gaz? Indicație: a) transformați masa în kg, volumul în m³. b) scrieți ecuația termică de stare.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!