Răspuns :
Răspuns: a = 25 m/s²
Explicație:
Principiul fundamental al mecanicii clasice newtoniene spune ca daca asupra unui corp de masa "m" acționează o forta F, corpul se va misca accelerat.
F = masa x accelerația
F = ma
a = F : m
F = 5 N
m = 200 g = 200 : 1000 = 0,2 kg
a = 5 N / 0,2 kg = 25 N / kg = 25 m/s²
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!