Răspuns: porumbelul parcurge 350 km
Explicație: viteza = distanta : timp
v = d : t
Porumbelul zboara cu 70 km/h un timp egal cu timpul necesar celor doua trenuri sa se intalneasca.
Cele doua trenuri merg unul spre celalalt, deci viteza relativa a unuia fata de celalalt este suma vitezelor :
v = 55 km/h + 45 km/h = 100 km/h
timpul = distanta : viteza
t = 500 km : 100 km/h = 5 ore
dupa 5 ore, cele doua trenuri se intalnesc.
tot 5 ore zboara si porumbelul
distanta parcursa de porumbel este d = vt = 70 km/h x 5 h = 350 km