Care este starea finala a unei mase m = 5kg de plumb aflata la temperatura t1 = 27C, care absoarbe pe caldura Q = 312,5 kJ? Se cunosc : caldura specifica a plumbului c = 125 J/kg K, temperatura de topire t = 327C si caldura latenta specifica de topire Y=25kJ/kg.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!