Răspuns :
a) volumul unui cub cu latura de 8 cm
V = latura x latura x latura = 8 cm x 8 cm x 8 cm = 512 cm³
b) Greutatea cubului este forta deformatoare care intinde resortul.
In resort apare forta elastica Fe, ce se opune greutatii.
La echilibru, cele doua forte sunt egale si de sens opus.
G = Fe
Fe = kΔl
k = constanta elastica a resortului = 100 N/m
Δl = alungirea resortului = 8 cm = 0,08 m
Fe = 100 N/m x 0,08 m = 8 Newton
G = Fe = 8 N
c) Greutatea = masa x acceleratia gravitationala
G = mg
m = G : g = 8 N : 10 N/kg = 0,8 kg
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!