👤

Un corp cu masa m=15kg și căldura c = 750 J/kg·K este încălzit cu
randamentul η=60% într-un cuptor în care se arde o masă de combustibil m c =111,6g.
Puterea calorică a combustibilului este q=42MJ/kg. Determinați variația temperaturii
corpului în procesul de încălzire.


Răspuns :

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari