👤

O masă m = 3, 2 kg de oxigen ocupă volumul V, la temperatura T1= 300K şi presiunea P₁ =5*10^ 5 N/m². Gazul este supus unui proces izobar până când volumul devine V2 = 5V , apoi unui proces izocor până când presiunea devine p3 = p1 / 2. Determinați parametrii gazului în cele trei stări şi reprezentaţi grafic procesul. ​.

Răspuns :

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari