Răspuns :
Explicație:
a. v=30km/h
d=60km
t=60/30=2h
b. v=10km/h
d=60km
t=60/10=6h
Răspuns: a) t = 2000 s
b) t' = 6000 s
Explicație:
a) barca merge in aval, in sensul curentului
Viteza barcii este viteza fata de apa raului, La aceasta viteza se adauga viteza apei.
viteza barcii fata de mal = 20 m/s + 10 m/s = 30 m/s
Timpul = distanta : viteza = 60 000 m : 30 m/s = 2000 secunde
b) barca merge in amonte, impotriva curentului apei
viteza barcii 20 m/s e fata de apa
viteza apei e de sens contrar - 10 m/s
Viteza barcii fata de mal este = 20 m/s - 10 m/s = 10 m/s
timpul de mers in amonte = 60 000 m : 10 m/s = 6000 secunde
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!