👤

un biciclis se deplaseaza cu viteza de 20km\h timp de 30min.Ce distanta parcurge biciclistul? vreau explicatie pas cu pas pe 3 coloane.urgenttttt

Răspuns :

Răspuns:

10

Explicație:

biciclistul daca merge cu 20km \h într-o oră parcurge 20km deci în jumătate de oră parcurge 10km

Răspuns:  distanta parcursa = 10 km = 10000 m

trebuie sa stim : 1 h = 60 min = 3600 s

viteza = distanta : timp

distanta = viteza x timp

             viteza = 20 km/h

              timp = 30 minute = 0,5 ore

d = vt = 20 km/h x 0,5 h = 10 km

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari