Răspuns :
Răspuns: k = 10 N/m
Explicație:
Greutatea corpului suspendat întinde resortul.
In resort apare o forță elastica, egala cu greutatea si de sens opus.
scriem expresiile celor doua forte si le egalam, exprimam unitățile de masura in SI si calculam:
G = mg
Fe = kΔl
G = Fe
mg = kΔl
k = mg : Δl
m = 20 g = 0,02 kg
g = 10 N/kg
Δl = 2 cm = 0,02 m
k = 0,02 kg x 10 N/kg : 0,02 m = 10 N/m
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!