Răspuns :
Răspuns:
-calculez nr.moli acid
miu,H2SO4=98g/mol
niu=m/miu= 49/98mol=0,5mol H2SO4
-deduc moli si masa de apa,din ecuatia chimicat
1mol......................................2mol
Mg(OH)2 + H2SO4-----> MgSO4 + 2H2O
0,5mol.......................................x
x= niu= 1molH2O
m,teor= niuxmiu=1x18g =18g..... daca randamentul este 100%
-la randament mai mic , m,practic=18x90/100g= 16,2gH2O
Explicație:
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!