👤

O cantitate dată de gaz ideal se află într-o stare de echilibru termodinamic caracterizată de parametrii: [tex]p_{1}[/tex] = 2·[tex]10^{5}[/tex] Pa, [tex]V_{1}[/tex] = 16,62 l, [tex]t_{1}[/tex] = 27°C. Gazul efectuează un proces termodinamic 1-2 în care masa gazului nu se modifică, iar presiunea variază direct proporțional cu volumul (p=aV). Știind că presiunea în stare 2 este de două ori mai mare decât cea din starea 1, determinați:


a. cantitatea de gaz;

b. numărul de molecule din unitatea de volum în starea (1);

c. volumul gazului în starea 2;

d. temperatura absolută în starea de echilibru termodinamic (2).


Răspuns :

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari