👤

Într-un cilindru vertical se
găseşte o cantitate de aer închisă de
un piston cu masa M=1kg. Se cunoaşte înălţimea la care pistonul
este în echilibru h1=40cm, aria secţiunii transversale a cilindrului S=1cm2 şi presiunea atmosferică po=105N/m2. Determinaţi înălţimea
h2 la care se va stabili pistonul dacă pe
acesta se aşează un alt corp cu masa m=0,5k


Răspuns :

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari