👤

Olivia a cumpărat de la piață mere şi pere, în total 8 kg, şi a plătit 42 de lei. Prețul unui kilogram de mere a fost 4 lei, iar al unui kilogram de pere a fost 6 lei. Câte kilograme de pere a cumpărat?
(Rezolvați în două moduri: prin metoda falsei ipoteze şi prin metoda comparatiei.)




Va rog frumos dau coroana.​