O cantitate de azot (N₂) de masă m = 20 g este închisă într-o incintă, aflându-se inițial la presiunea Po 10 N/m ² şi temperatura t= 27 °C. Gazul este încălzit la volum constant, până când presiunea a crescut de n = 3 ori. Din această stare gazul se destinde, temperatura menținându-se constantă, până când presiunea devine din nou egală cu valoarea iniţială. Se cunoaşte masa molară a azotului molecular μ N 2 = 28 g/mol, căldura molară izocoră Cy= 5R/2 şi ln3 = 1,1. a. Reprezentaţi procesele efectuate de gaz în sistemul de coordonate p-V. b. Determinaţi căldura primită de gaz. c. Calculaţi variația energiei interne a gazului. d. Determinaţi valoarea lucrului mecanic schimbat de gaz cu mediul exterior.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!