👤

1.2.8. Un corp de masă m=0,1kg suspendat de un resort cu constanta elastică k=10N/m este lăsat liber. Să se calculeze:
a) alungirea maximă a resortului dacă în momentul iniţial resortul este nedeformat; b) viteza corpului la jumătatea elongaţiei maxime.
R: a) Almax=0,2m; b) v=0,86m/s.​


Răspuns :

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari