O modalitate de a obține cerneală invizibilă este de a dizolva clorură de cobalt în apă, când se obține o soluție incoloră sau slab roz. Câte grame de CoCl2‧6H2O trebuie adăugate la 50 mL soluție de clorură de cobalt de concentrație procentuală 1,25% cu densitatea 1,01 /mL pentru ca aceasta să își dubleze concentrația?
(ACo = 59 g/mol, ACl = 35,5 g/mol, AH = 1 g/mol, AO = 16 g/mol)
Alegeți o opțiune:
1,02 g CoCl2‧6H2O
2,5 g CoCl2‧6H2O
0,66 g CoCl2‧6H2O
1,56 g CoCl2‧6H2O
1,21 g CoCl2‧6H2O
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!