👤

6) Un corp de masa m= 0,5 kg legat de un resort elastic, poate oscila armonic pe un plan orizontal. Sub actiunea unei forte orizontale F= 400 N, corpul este deplasat din pozitia de echilibru cu x= 2cm. Lasand corpul liber, calculati viteza sa maxima. (om) Calculati​