Răspuns :
Răspuns:
1. ms = 420 g
c = 16%
md = ?
formula generala a concentratiei procentuale :
c = md x 100 : ms
md = c x ms : 100 = 420 g x 16 :100 = 67,2 grame
2. c = 24%
md = 38 g
m apa = ?
c = md x 100 : ms
ms = md x 100 : c = 38 g x 100 : 24 = 158,33 grame solutie
masa de solutie = masa dizolvata + masa de apa
m apa = ms - md = 158,33 - 38 = 120,33 grame apa
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!