👤

Calculează forța de atracție dintre elementele constitutive ale atomului de hidrogen, ştiind că diametrul atomului este de aproximativ 10-10 m, iar valoarea absolută a sarcini electronului este e = 1,6-10-19 C.
Calculează lucrul mecanic necesar accelerării din repaus a unui electron aflat sub o diferență de potențial U = 5 V. Ce viteză capătă electronul? Se ştie masa electronului: m₂ = 9,1-10-31 kg.
Studiază posibilitatea ca, având două corpuri punctiforme electrizate, fixate la o distanţă dată, să adaugi un al treilea corp electrizat, ce poate fi în echilibru. Scrie condițiile de echilibru.
DAU COROANA!!!!! VA ROG URGENT!!!!​