👤

3 Olivia a cumpărat de la piață mere și pere, în total 8 kg, și a plătit 42 de lei. Prețul unui kilogram de mere a fost 4 lei, iar al unui kilogram de pere a fost 6 lei. Câte kilograme de pere a cumpărat?



PRIN METODA COMPARATIEI!!!​