👤

doua corpuri cu mesele m1=3kg si m2=7 kg sunt legate pintrun fir inextensibil asa cum se poate vedea in fig 39.Forta de frecare reprezinta pentru fiecare corp 20% din greutatea corpului.Se considera pentru accelerati gravitaționala valoarea g=10N/Kg. A) ce valoare are forta F pentru ca sistemul sa se deplaseze cu viteza constanta?​​

Răspuns :

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari