👤

3. O sfoară rezistă până la o tensiunea de rupere T, = 4,8 N. Cu ce acceleratie maxim
putem ridica cu această sfoară un corp cu masa m = 300 g, suspendat de un capăt a
ei? Se dă valoarea accelerației gravitaţionale g = 10 m/s².repede va rog !!!