Răspuns :
Răspuns: 28 km/h = 7,77 m/s
Explicație:
exprimam in unitatile de masura cerute si calculam :
28 km = 28 000 metri
1 h = 3600 secunde
28 km/h = 28 000 m : 3600 s = 7,77 m/s
[ in practica e suficient sa imparti la 3,6 - si sa schimbi unitatile de masura 28 : 3,6 = 7,77 m/s ]
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!