. Un corp porneşte într-o mişcare rectilinie uniform încetinită cu viteza iniţială v. După ce parcurge distanţa d₁=18 m viteza lui este v₁ = 8 m/s, iar după parcurgerea distanţei d₂=32 m, viteza lui devine v₂= 6 m/s. Să se cal- culeze viteza iniţială.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!