Asupra unui corp cu masa m = 2 kg acţionează trei forte F₁ = 12 N, F₂ = 4 N, respectiv F3 = 8√√2 N (ca în figura 6). Cunoscând valorile unghiurilor a₂ = 30° şi a3 = 45° pe care le fac forţele F2 şi F3 cu direcţia normalei la suprafaţa de contact, determinaţi valoarea forţei de frecare astfel încât mişcarea să se efectueze cu viteză constantă. Determinați raportul dintre normală şi greutatea corpului.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!