URGENT!!
4 lonuţ doreşte să topească o masă m = 0,2 kg de gheață. El a notat în caiet valoarea căldurii latente specifice de topire a gheţii, λ = 3,3 105 J/kg, şi valoarea căldurii specifice a apei, c = 4180 J/kg K. viteon Glen a) Care este valoarea căldurii latente necesare gheţii pentru a se topi? b) Ce cantitate de apă aflată la 60°C ar fi necesară pentru a topi gheața pe care o studiază lonuţ? c) Desenează diagrama schimbului de căldură.
va rog mult doar b-ul daca se poate!
