👤

1.De tavanul unei camere este suspendata o lustra cu m=5kg.O pisica cu m=1kg se agata de lustra dar in acelasi timp listra cade su atunci pisica se catara pe lustra astfel ca ramane fata de podea la aceeasi inaltime.Sa se afle cu ce acceleratie cade lustra.

2.Pe o masa orizontala se afla 2 corpuri in contact cu masele m=3.5kg si m=1.5kg.Se impinge corpul m cu o forta F=10N si miscarea corpurilor făcându-se fara frecare.Cu ce forta actioneaza corpul M asupra lui m?


Va rog ajutați ma!