Doua corpuri cu masele m1=1kg si m2=2kg sunt asezate pe un plan orizontal si se afla in contact.Se actioneaza asupra corpului cu masa m1 cu o forta F=10N sub un unghi alfa=30° cu orizontala.Corpurile se deplaseaza fara frecare.Sa se calculeze: a)Acceleratia cu care se deplaseaza sistemul de corpuri; b)Forta cu care m1 actioneaza asupra corpului m2; c)Valoarea fortei F1,astfel ca sistemul celor doua corpuri sa ramana in repaus. VA ROG DIN SUFLET!!!!
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!