Răspuns: v = 26,66 m/s
Explicație:
[ stim ca 1 km = 1000 metri
1 minut = 60 secunde ]
viteza = distanta : timp
distanta parcursa = 80 km = 80 x 1000 = 80 000 metri
timpul = 50 minute = 50 x 60 = 3000 secunde
viteza = d : t = 80000 m : 3000 s = 26,66 m/s