Răspuns :
Răspuns: m Ag = 29,295 kg
Explicație:
corpul mai cald cedeaza caldura, cel mai rece primeste caldura si se va ajunge la echilibru termic
Corpul mai cald este argintul = 50°, care cedeaza caldura Q₁
Q₁ = m₁c₁Δt₁
m₁ = masa argintului, necunoscuta
c₁ = 250 J /kg k
Δt₁ = t initial - t echilibru = 50° - 32° = 18°
Q₁ = m₁c₁Δt₁ = m x 250 J/kgk x 18 k = 4500 J/kg x m₁
[ diferentele de temperatura in kelvin sunt egale cu cele in Celsius !!! ]
Apa primeste caldura Q₂ = m₂c₂Δt₂
m₂ = 4,5 kg
c₂ = 4185 J /kg k
Δt₂ = t echilibru - t initiala apa = 32° - 25° = 7°
Q₂ = 4,5 kg x 4185 J /kg k x 7 k = 131827,5 J
Q₁ = Q₂
m₁ x 4500 J/kg = 131827,5 J
m = 131827,5 J : 4500 J/kg = 29,295 kg
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!