Răspuns: Q = 3352 J
Caldura necesara pentru incalzirea unei mase m de apa cu un numar de grade Δt este :
Q = mcΔt
m = masa = 0,16 kg
c = 4190 J /kg k
Δt = 95° - 90° = 5 °C = 5 k
[ diferentele de temperatura au acelasi numar de grade Celsius sau kelvin !! ]
Q = 0,16 kg x 4190 J /kg k x 5 k = 3352 J