👤

Raportul vitezelor a două corpuri v1/v2=5.Cu ce este egal raportul impulsurilor acestor corpuri, dacă raportul maselor lor M1/M2=2,5?​

Răspuns :

Răspuns: p₁ / p₂ = 12,5

Explicație:

stim : v₁ / v₂ = 5   => v₁ = 5 v₂

         m₁ / m₂ = 2,5  => m₁ = 2,5 m₂

impulusul = masa x viteza

p = mv  

pentru primul corp, p₁ = m₁v₁  

pentru al doilea corp, p₂ = m₂v₂

raporul impulsurilor = p₁ / p₂

p₁ / p₂ = m₁v₁ / m₂v₂  

dar m₁ = 2,5 m₂ si v₁ = 5v₂

m₁v₁ / m₂v₂  = 2,5 m₂ x 5v₂  / m₂v₂ = 12,5 m₂v₂ / m₂v₂ = 12,5

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari