O bobină de forma unui cadru pătrat cu latura a = 10 cm este confecţionată dintr-un conductor de lungime I = 100 m şi rezistenţă R = 10 02, ale cărui capete sunt unite între ele. Bobina este aşezată pe masă, astfel încât componenta verticală a câmpului magnetic terestru de inducţie B = 50 µT este perpendiculară pe planul ei. Ce sarcină va trece prin bobină la rotirea ei până la poziţia în care liniile de câmp vor fi paralele cu planul bobinei?
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!